Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić pustio je danas u Šibeniku u probni rad Centar za gospodarenje otpadom Bikarac. Realizacijom ovog projekta stanovnici Šibenika, Knina, Drniša, Vodica, Skradina te općina Šibensko–kninske županije dobili su dugoročno kvalitetno rješenje za održiv sustav gospodarenja otpadom u skladu s najvišim standardima Europske unije.
Uz ministra Ćorića, svečanom puštanju u probni rad nazočili su i direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Siniša Kukić, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Velimir Žunac, službenica za privremeno obavljanje poslova pročelnika Šibensko-kninske županije Sanja Slavica Matešić, gradonačelnik Grada Šibenika Željko Burić, direktor Bikarca d.o.o. Robert Podrug te ostali uzvanici.
Ugovor za projektiranje i izvođenje radova izgradnje MBO postrojenja i pratećih objekata na CGO Bikarac, što uključuje izgradnju pretovarnih stanica i nabavku specijalne opreme, sufinancira Europska unija iz Kohezijskog fonda, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije i grad Šibenik, a ukupna vrijednost je 245 milijuna kn. Riječ je o projektu od strateškog značaja kako za Šibensko-kninsku županiju tako i za cijelu Republiku Hrvatsku.
Tomislav Ćorić, ministar gospodarstva i održivog razvoja prilikom obraćanja istaknuo je kako u niti jednom trenutku nisu sumnjali da će to biti treći uspješno završen centar za gospodarenje otpadom u Hrvatskoj.
„Šibensko-kninska županija u budućnosti će gospodariti otpadom na znatno bolji i optimalniji način u odnosu na najveći dio Republike Hrvatske i time Šibenik i Šibensko-kninska županija mogu biti primjer drugima. Ovaj biser Dalmacije obiluje zaštićenim područjima s jedne strane i turistička djelatnost mu je neizmjerno bitna s druge strane te na ovaj način optimiziraju jedan vrlo bitan segment svog funkcioniranja. Nema Lijepe naše bez učinkovitog sustava gospodarenja otpadom“, istaknuo je ministar Tomislav Ćorić.
„Danas je započela nova era u gospodarenju otpadom u cijeloj Šibensko-kninskoj županiji. Put do ovog modernog Centra za gospodarenje otpadom Bikarac nije bio ni jednostavan ni lagan, već put s puno izazova u svim fazama projekta i zato iskreno čestitam svima koji su uporno radili da se na Bikarcu izgradi ovako tehnološki moderno postrojenje“, istaknuo je Siniša Kukić, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Iz Šibensko-kninske županije naglasili su kako je CGO Bikarac jedan od najvećih i najvažnijih projekata na području Šibensko-kninske županije te kako je uspješno gospodarenje otpadom osnovni element suvremenog života i održivog razvoja.
„Kvalitetno gospodarenje otpadom preduvjet je održivog razvoja i jedan od najvećih izazova današnjice, a otvorenjem postrojenja na Bikarcu taj smo izazov uspješno riješili. Ovo nije samo pitanje komunalne usluge, ovo je pitanje kvalitete života i Šibenik se među rijetkim gradovima u Hrvatskoj može pohvaliti modernim kompleksom koji će pomoći u uspostavi ekološki učinkovitog sustava zbrinjavanja otpada. Danas s pravom možemo reći da Šibenik postaje zeleni grad 21. stoljeća“, izjavio je gradonačelnik Šibenika Željko Burić.
Izgradnja MBO postrojenja (mehaničko-biološka obrada otpada) druga je faza izgradnje Centra za gospodarenje otpadom Bikarac. U sklopu prve faze projekta sanirano je i zatvoreno postojeće odlagalište te izgrađeno novo sanitarno odlagalište. U sklopu druge faze, uz izgradnju i opremanje MBO postrojenja, izgrađene su dvije pretovarne stanice, nabavljena specijalna oprema i vozila, izgrađena odlagališna ploha sa sustavom odvodnje procjednih i oborinskih voda, interne prometnice cesta, upravna zgrade s parkiralištem te trafostanice.
Trenutno se na Bikarac dovozi oko 70.000 tona otpada, od čega preko 40.000 tona komunalnog otpada. Kada CGO Bikarac započne s radom, ulazni kapacitet MBO postrojenja moći će obraditi i do 50 000 tona/godišnje. Kao nusprodukt gospodarenja komunalnim otpadom na CGO Bikarac dobit će se: izdvojeni iskoristivi otpada (papir, plastika, metal, staklo), stabilizirani biorazgradivi otpad upućen na odlaganje, gorivo iz otpada (kruto oporabljeno gorivo (SRF) za korištenje u energanama ili cementarama) i kompost od biootpada.
„Šibensko-kninska županija u 2021. godini dobila je moderan Centar za gospodarenje otpadom koji će svim stanovnicima županije osigurati kvalitetan sustav gospodarenja otpadom. U istoj godini Bikarac obilježava 50 godina postojanja, a to je ujedno i početak nove ere odlaganja otpada. Centar za gospodarenje otpadom riješit će gospodarski, ekonomski i ekološki problem gospodarenja otpadom u županiji i svim stanovnicima osigurati bolju kvalitetu života. Osiguranjem pravilnog gospodarenja otpadom svi zajedno možemo pridonijeti učinkovitom iskorištavanju resursa te održivom rastu gospodarstva županije, što nam je svima prioritet“, izjavio je Robert Podrug, direktor Bikarca.